1. Formål: eleverne skal opnå viden om britisk og amerikansk ungdomskultur
2. Læringsmål:
- generel viden om unges forhold og livsvilkår
- opbygning af centralt ordforråd, herunder slangudtryk
- skriftlig og mundtlig udtryksfærdighed
3. Målgruppens forudsætninger:
- Udtryksfærdigheder, mundtligt og skriftligt, på 1.g niveau
- Basalt kendskab til IT
4. Egne forudsætninger:
- Youtube og e-tekster
- Vi ønsker at kunne benytte vodcast
5. Forløbets overordnede organisering
- Eleverne skal producere en vodcast på baggrund af udleveret materiale
Tidsforbrug: 20 lektioner
Instruktivistisk delforløb i Youth Culture
Inden afslutningen af forløbet vil vi gennemføre en test af elevernes viden om emnet.
Vi formulerer spørgsmål om: gennemgåede kulturteorier, læste tekster og forskellige film og dokumentarprogrammer, eleverne har set og arbejdet med under forløbet.
Hertil bruger vi socrative.com. Metoden er multiple choice.
Vi har i første omgang brugt 1 lektion på at arbejde med Socrative. Efter en del bøvl - både fra lærer- og elevside - blev alle koblet på med room number, og vi kunne gå i gang. Læreren havde forberedt en række spørgsmål, der alle var relaterede til emnet. Læreren havde forsøgt at skrive spørgsmålene ind på forhånd, men det virkede ikke. Derfor blev spørgsmålene stillet mundtligt, og eleverne svarede efterfølgende på socrative. Det væltede ind med mere eller mindre seriøse svar.
Det er en rigtig fin beskrivelse. Har I gjort jer overvejelser over, hvorvidt eleverne vil være i stand til at arbejde selvstændigt med emnet - har de brug for, at læreren styrer?
SvarSletEr det bestemte begreber og slangudtryk eleverne skal kende til?
Har I gjort jer overvejelser over, hvordan organiseringen af det instruktivistiske del-forløb skal være? Og har I overvejet, om eleverne skal udarbejde vodcast alene eller i par/grupper?
Mvh
Niels Jakob